Walk. Ride. Rodeo. İnceleme

Spencer LockeWalk. Ride. Rodeo.
Photo: Greg Peters / Netflix

Walk. Ride. Rodeo. Amberley Snyder‘in hayat hikayesinden uyarlanan 2019 yapımı Netflix filmi.

18 yaşındayken geçirdiği trafik kazası sonucunda belden aşağısı felç kalan, doğuştan yetenekli at binicisi ve varil yarışçısı Amberley Snyder‘in hayat hikayesini anlatıldığı biyografik film Walk. Ride. Rodeo.‘da Amberley Snyder‘i Spencer Locke canlandırıyor.

Filme geçmeden önce Amberley Snyder‘den bahsetmek daha doğru olacak. Amberley Snyder, henüz 3 yaşındayken at binmeye başlayan, doğuştan yetenekli bir binicidir. Atlarla beraber büyüyen Amberley, özellikle varil yarışlarında -varil yarışları 3 adet varil arasında en kısa sürede yonca çizmeye çalışılan bir tür yarış- son derece başarılıdır. 18 yaşındayken -2010 yılında- geçirdiği trafik kazası sonrası belden aşağısı felç kalır. Doktorların, bir daha asla ata binemeyeceği yönünde görüş bildirmelerine rağmen, Amberley kazadan sadece 4 ay sonra yeniden at üstündedir. Adeta yeniden ata binmeyi, bacakları yerine gövdesi ile denge sağlamayı öğrenen Amberley, adını en iyiler arasına yazdırmayı başarmış. Şuan koçluk ve motivasyon konuşmaları yapan Amberley, doktorların “Hedeflerin ne?” sorusuna verdiği Walk. Ride. Rodeo. (Yürümek. Ata binmek. Rodeo.) cevabının ata binmek ve rodeo kısmını gerçekleştirirken, yeniden yürüme konusunda ise oldukça aşama kaydettiğinden bahsedilmiş.

Amberley Snyder hakkında daha fazla bilgiye kişisel sitesinden ve Today‘in hakkında hazırladığı yazıya ulaşabilirsiniz.

Filmimize geri dönecek olursak, Conor Allyn‘in yönetmen koltuğuna oturduğu filmde Spencer Locke, Amberley‘e hayat verirken annesi rolünde Missi Pyle‘i izliyoruz. Amberley Snyder‘in danışman olarak sürekli sette bulunduğu ve gerçeğe uygunluğunu kontrol ettiği Walk. Ride. Rodeo.‘da ayrıca kaza öncesi sahnelerde Spencer Locke‘un dublörlüğünü Amberley‘in kardeşi Autumn Snyder yaparken, kaza sonrasında ki at binme sahnelerinde Amberley Snyder atı Power ile kendisinin dublörlüğünü yapıyor. Yönetmen Conor Allyn eğer böyle olmasaydı asla bu kadar gerçekçi sahneler çekemeyeceğini söylüyor.

Önümüze çıkan engellere -her ne olursa olsun- karşı hedeflerimiz için savaşmamızı, pes etmemizi ve sahip olduklarımızın kıymetini bilmemizi anlatan Walk. Ride. Rodeo. izlemenizi tavsiye edebileceğim bir film.

Filmden aklımda en çok yer edinen ise, Amberley‘in yaptığı, kısaca, tavrın büyük bir fark yaratan küçük bir şey olduğu, hayatımızdaki her durumu kontrol edemeyeceğimiz ama her kararı bizim verdiğimiz konusundaki konuşması. Olaylar her ne kadar bizim kontrolümüz dışında gelişirse gelişsin, onlara karşı tutumumuz tamamen bizim kontrolümüzde ve olacakların seyrini değiştirebilecek küçük bir şey.

Kapak görseli: Greg Peters / Netflix

Walk. Ride. Rodeo. İnceleme” üzerine 3 görüş

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön