Alevlerin Ardından (Le Bazar de la Charité) İnceleme

Alevlerin Ardından, orijinal adıyla Le Bazar de la Charité, temelini gerçek bir olaydan alan ilk olarak Fransız TF1 kanalında ardından Netflix‘de yayınlanan Fransız mini dizisi.

1897 yılında Paris‘te yardım toplamak amacıyla düzenlenen bir davette çıkan yangın ve yaklaşık 120 kadının ölümüyle sonuçlanan gerçek bir olayın ardından üç kurgusal kadın karakterin etrafında gerçekleşen olayların konu alındığı, Catherine Ramberg tarafından yaratılan Le Bazar de la Charité (Alevlerin Ardından / The Bonfire Destiny) yaklaşık 50 dakikalık 8 bölümden oluşan bir mini dizi.

Yardım toplamak amaçlı düzenlenen ve Paris‘in önde gelen ailelerin kadınlarının ve yardımcılarının katıldıkları bir kermeste çıkan yangın sonucu bir çok insan hayatını kaybeder. Kurtulanlar ise ya yaralı ya da büyük travmalar yaşamaktadır. Dizinin odak noktasına aldığı üç kadın ise Adrienne de Lenverpré (Audrey Fleurot), Rose Rivière (Julie De Bona) ve Alice de Jeansin (Camille Lou).

İlk olarak tanıştığımız Adrienne, eşinden boşanmak isteyen ancak çocuğunu görememekle ile tehdit edilen bir kadındır. Yangın esnasında kermeste bulunması gereken Adrienne bu durumu fırsat bilerek kendini öldü gösterir ve kızı ile kendisine ait bir hayat kurmak için mücadele eder.

Jeansin’lerin yardımcısı olan Rose, yangın sırasında ağır bir şekilde yaralanır ve bu yangın onun hayatının tamamen değişmesine sebep olur.

Alice ise Jeansinlerin kızı ve Rose ile aralarındaki sınıf farkına rağmen iyi de birer dostturlar. Aynı zaman Adrienne‘in yeğenidir. Her ne kadar yangından yara almadan kurtulmuş olsa da yangın sırasında insanların gerçek yüzünü görme fırsatı yakalayan Alice içinde bu olay bir dönüm noktası olur.

Üç karakteri de kısaca, spoiler vermeden anlatmaya çalıştım. Bana kalsa oturur tüm diziyi size anlatırım ancak size de izleyecek bir şeyler bırakmalıyım.

Alevlerin Ardından hakkındaki yorumuma gelecek olursak öncelikle söylemek isterim ki mekanlar ve kostümler son derece iyi. Aynı şekilde oyunculuklarda öyle. Yangın anının anlatıldığı ve karakterlerin tanıtıldığı ilk bölümden itibaren sınıf farklılıkları ve kadının o dönem toplumdaki yerine kadar bir çok farklı konuyu içerisinde barındıran Alevlerin Ardından‘ı izlemenizi tavsiye ederim. Özellikle dönem yapımlarına (19. yüzyıl Fransız) ilgisi olanlar ve dram, melodram severler için kaçırılmayacak bir seri.

Alevlerin Ardından ilginizi çektiyse Lady J (Mademoiselle de Joncquières)‘ye göz atabilirsiniz. Yorumlarda görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Görsel: Netflix

Alevlerin Ardından (Le Bazar de la Charité) İnceleme” için bir görüş

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön