Dead to Me 1. Sezon İnceleme

Christina Applegate ve Linda CardelliniDead to Me
Görsel: Saeed Adyani/Netflix

Dead to Me, Liz Feldman tarafından yaratılan Netflix‘in yeni komedi dizisi.

Yakın zamanda eşini bir vur kaç vakasında kaybeden emlakçı Jen Harding (Christina Applegate), bu ani kayıp karşısında sağlam durmaya çalışsa da pek başarılı olduğu söylenemez ve bir destek grubuna katılmaya karar verir.

Katıldığı ilk toplantıda nişanlısını ani bir kalp krizinde kaybetmiş olan Judy Hale (Linda Cardellini) ile tanışır ve ikili arasında dostluk başlar. İkili geceleri telefonla uzun uzun konuşmaya başlar. Ardından yüz yüze daha çok vakit geçirmeye başlarlar. En sonunda Jen, yardıma ihtiyacı olan Judy‘ye misafir evini açar. Tabi sadece Judy‘e değil onun sakladığı sırlara da.

Judy, bir yandan kendi imkanları ile kocasına çarpıp kaçan suçlunun peşinde olan Jen‘e bu konuda yardımcı olmaya çalışır. İkili sezon boyunca türlü maceraya beraber atılır ve Ted‘e kimin çarptığını, kaza anında neden orada olduğu ve oraya nasıl gittiği gibi bir çok detay ve Jen ile Judy‘nin hayatlarında ki saklı sırlar bir bir ortaya çıkmaya başlar.

Dead to Me, aslına bakacak olursak gayet ciddi bir konuya sahip. Eşini kaybetmiş bir kadın, geride kalan çocukları, saklanan sırlar… Ancak komedi unsurları ve her bölüm ardı adına ortaya çıkan saklı gerçekler olayın ağırlığını hissetmiyor ve ağlatmak yerine güldürüyor. Örnek vermek gerekirse, ilk bölümün açılışında yardımsever komşusu Jen‘e kendi özel Meksika usulü lazanyasından getirir. Ve yalnız hissetmemesini, yaşadıklarını anlayamayacaklarını ama ne zaman konuşmak isterse kendisi ve eşi Jeff ile konuşabileceğini söyler. Jen’in verdiği cevap ise “Jeff’e aniden araba çarpsaydı ve aniden, berbat biçimde ölseydi nasıl olurdu?” olur ve kapıyı komşusunun suratına çarpar. Bu kısım fragmanda da mevcut, spoiler sayılmaz.

Jen ve Judy garip ve harika bir ikili. Birbirlerinin tam zıttı sayılabilecek iki karakter, özellikle beklemediğim şekilde biten ilk sezonun ardından, ikinci sezonda da garip arkadaşlıklarını daha sıkı bir biçimde sürdürecek gibi duruyor.

Her biri 30 dakikadan oluşan 10 bölümden oluşan Dead to Me‘nin ilk sezonunu izlemenizi öneririm. Devamı gelecek gibi duran yapım, zaman ayırmaya kesinlikle değer. Uzaktan da olsa benzerliklere sahip başka bir yapım isterseniz Flaked‘a göz atabilirsiniz.

Dead to Me 1. Sezon Fragmanı YouTube/NetflixTürkiye

Görseller: Saeed Adyani/Netflix

One Reply to “Dead to Me 1. Sezon İnceleme”

  1. […] 2019 haftasında Netflix Türkiye kataloğuna eklenecek yapımlar arasında The Wandering Earth, Death to Me, Her Şeye Rağmen (A Pesar de Todo / Despite Everything) ve The Last Summer gibi merak […]

    Cevapla

Bir Cevap Yazın